מבנה

למעשה זה שחזור השן עם יתד המעוגן בתוך תעלת השורש לאחר טיפול שורש. רוב השיניים שמגיעות לטיפול שורש הן די הרוסות ודורש מילואי רחב מאוד שללא עיגון בשורש השן, סיכויו לשרוד קלושים ביותר ,להבדיל במצב של  שן חייה שלא עברה טיפול שורש.

קיימים שני סוגים של מבנים 1) מבנה שמבוצע במרפאה בפגישה אחד הקרוי "מבנה ישיר או מידי" והסוג ה 2) הוא מבנה בלתי ישיר שמבוצע בשתי פגישות וקרוי "מבנה יצוק או מעבדתי".

מבנה ישיר או מידי :  הוא שחזור גדול שמתבצע במרפאת השיניים בפגישה אחת . לאחר פינוי חלקית של חומר אטימה בתעלה השורש מוכנס יתד , שלאחר מיכן ימולא עם חומר השחזור שבתוכו קבור היתד שהופך לחלק בלתי נפרד מהשחזור.

סוגים שונים של יתדיים מיידים בשימוש ברפואת שיניים

יתד בורגי ,יכול להיות בצבע מוזהב או מטיטניום שהשימוש בו התברר גרם להרבה סדקים ושברים בשורשי השן שחייב לאחר מיכן את עקירת השן ,אפילו כשהשן הייתה מכותרת .הסדקים כנראה נגרמו עקב הברגת יתר של הבורג . אי לכך הנחיית היום הוא לא להבריגו ולהניחו בצורה פסיבית בלבד הוא מודבק עם דבק כדי להחזיקו . יתרונות: זול מאוד שקלים בודדים , אי לכך עדיין השימוש נפוץ במרפאות ציבוריות כגון קופות חולים ובצבא . חסרונות בורג מוזהב הגורם לראקציה עם חומר מילואי אמלגם וגורם לקורוזיה בשן וכישלון הטיפול שורש , אי לכך רצוי ככל האפשר להימנע משימושו , עקב חוסר התאמה לדפנות תעלה שורש השן, לא מנע את שבירת השיניים אלה הגביר אותה, וזה לא משנה מאיזו חומר עשוי. אי לכך השימוש לא מומלץ היום במיוחד שיש תחליפים מצוינים לאותה מטרה.

יתד לא בורגי מחומר פלסטי או זירקוניה הוא יכול להיות שקוף או לבן . למעשה הוא יתר חלק ללא תבריג והופיע כפתרון טוב יותר ליתד הבורגי עקב הנזקים שהוא גרם . היתד הלא בורגי מודבק עם דבק אל תוך התעלה ולאחר מיכן מבוצע את השלמת השחזור עם חומר לבן . עקב מחירו היקר, יותר מפי 10 לעומת יתד הבורגי גרם לייקור הטיפול, ולבלתי אפשרי כלכלית במרפאות הציבוריות. יתרונות אחוזי כישלונות עקב שברים הגיע לרמה חד סיפרתי. צבע לבן או שקוף אסתטי מאוד לשן . חסרונות מחירו יקר בהרבה לאומת הבורגי. דורש הקרבה של חומר שן בתעלת השורש המחליש יותר את כושר עמידות השן לאורך זמן(הכנה דומה כמו של יתד בורגי) חוסר התאמה בדפנות התעלה כשהמרווחים ממולאים עם הדבק ולא הופך אותו לחלק אינטגרלי של השן.

יתר על בסיס סיבי פלסטיק מחוזק עם קוורץ , חומר שקוף שלפני הטיפול נמצאה בצורה גמישה המאפשר להתאים אותו לאורך ורוחב התעלה בצורה מצוינת לייחודית של כל תעלה בתעלה. לאחר הכנת דפנות התעלות עם חומר מקשר הוא מוכנס יחד עם חומר המילוי /שחזור שהוא לבן כמובן ולאחר הקשייתו עם הקרנת אור הופך אותו ליחידת אחת ומותאמת לצורה התעלה בחלק אינטגרלי של השן .

יתרונות: התוצאות המחקריות המדהימות הוכיחו שהוא המבנה והשיטה העדיפה מכוון שמחזיר חלק גדול מהגמישות שהשן איבדה לאחר טיפול השורש יתרון נוסף הוא העלייה המשמעותית בעמידות השן נגד שברים. גם כשהשן לא מכותרת. חומר אסתטי , התאמה מיטבי לצורה התעלות, לא דורש הסרת רקמת שן מהשורש רק פינוי חלקית של חומר אטימה של הטיפול שורש. אפשרות לעבור דרכו לצורך חס בלילה טיפול שורש חוזר ,(שבכל היתדים האחרים חייבים להסירו לשם כך) החיסרון הוא שהיתד מאוד יקר, שמתבטא בעלות למטופל יותר גבוה לאומת היתדים אחרים אבל עדיף לבריאות השן., טכניקה שדורשת יותר זמן ליישום.

מבנה יצוק . זה יתד מוצק המבוצע במעבדה אי לכך דורש שתי פגישות . בפגישה הראשונה נלקחת מטבע  מדויק של תעלת השורש והכותרת ,ונשלחת למעבדה. המידה מועברת ליציקת בסגסוגת מתכתי (לרוב לא אצילה) ובפגישה השנייה בודקים את התאמת המבנה ולאחר מיכן מודבקת היציקה אל תוך השן .

בדרך כלל מתבצע יתד יצוק כשמצב השן הרוס לחלוטין ולא נשאר כמעט רקמת שן באזור הכותרת.

עלותו יותר גבוהה עקב הזמן שלוקח לבצע אותו , ועלות המעבדה לאומת המבנים הישרים.

יתרונות: אפשרות שחזור והתאמה מצוינת לתעלה השורש ולכותרת השן ההרוסה מאוד. יציקה ייחודית לשן בה נלקחה המטבע ללא אפשר להתאים לשן אחרת.

חסרונות: דורש שתי פגישות ועלותו הגובה עקב הגורם המעבדתי.

לאחר ביצוע מבנה מיידי או יצוק, השן מוכנה לביצוע המשך הטיפול ע"י כתר.