פלאק דנטלי-רובד חיידקים

פלאק דנטלי/רובד חיידקים כל אחת שמע את המושג מתישהו בחיים, אצל רופא השיניים או במדיה בפרסומות לתכשירים הקשורים להיגיינה אורלית. בעצם זאת שכבה דקיקה של חיידקים בלתי נראית  הנדבקת באזור השיניים והחניכיים ,זנים שונים של חיידקים אנארוביים וארוביים המרכיבים אותה ניזונים מפירוק המזונות שלנו (לא רק סוכרים) ומייצרים תוצר לוואי חומצתי. החומצה הזאת במגע עם השן גורמת להתפרקות/התמוססות רקמת השן המייצר חלל , חור/ריקבון/עששת., ואותה חומצה בסביבת החניכיים גורמת לכיבים/פצעים הגורם לדלקת חניכיים ובהמשך , ללא הגיינה נכונה,אותם חיידקים חודרים לכיס החניכיים וגורם למחלת חניכיים.

תהליך היווצרות הפלאק:  זני החיידקים הנמצאים בפלאק חיים באופן קבוע בחלל הפה ,ואינם מזיקים, ולא ניתן לחסל/להתפטר מהם בשום אמצעי . לאחר כשעתיים שלוש של צחצוח יסודי הוכח מדעית ,שחלקם מתחילים להדבק בחזרה לאזור השיניים והחניכיים , והן יוצרים יחד עם חומרים שמקורה ברוק תשתית לזנים אחרים , בשלב זה שום שטיפה לא יכולה להוציאם רק פעולה מכנית ע"י  צחצוח שיניים ועזרים לניקוי בין השיניים, ולאחר כשלושה ימים מתחיל ייצור החומצה הפוגעת בשן ובחניכיים. ולאחר מספר ימים  ללא צחצוח נכון ויעל ,השכבה הדקיקה הבלתי נראית הופכת לשכבה נראית ,עבה ועכורה לבנה חלבית או שומנית , שאפילו ניתן לסלק אותה עם גירוד של ציפורן האצבע .השכבה העבה הזאת מאפשרת לשכבה הצמודה לשיניים ולחניכיים להיות יותר אנאירובית המייצרים רעלים וחומצות הרסניות יותר הפוגעות בחניכיים. לאחר כשבוע  על הפלאק מתחיל לשקוע סידן שמקורו מהפרשת הרוק ,ומתחל ייצור של שיכבה קשה הנקראת אבנית. שלאחר מיכן מתחילה ההתדרדרות ,עם שקעיה מרובה של סידן והצטברות מרובה של אבנית שרק ניתן להסירה במרפאת השיניים.

איך אפשר למנוע את היווצרות הפלאק? למעשה לא ניתן למנוע את היווצרותה כפי שציינתי קודם לאחר מספר שעות היא מתחילה להיווצר ,אבל חשוב להבין תוצר הלוואי החומצתי המזיק לשן ולחניכיים מתחלי לאחר שלושה ימים אי לכך אנו ממליצים פעם ביום לצחצח נכון ויסודי.

איך אני יודע שסילקתי את הפלאק? מכיוון שהפלאק היא שיכבה בלתי נראית אין אנו יכולים לראות ולדעת האם הסרנו אותה או לא . אבל כדי להתגבר לבעיה הזאת אנחנו יכולים להיעזר עם תכשיר שצובע אותה דומה לצביעה שעושים במעבדות כדי לראותם את החיידקים  .קיים תכשיר הצובע את הפלאק בצבע אדום ורוד שמגיע בכדור או נוזל , ואז הודות הצביעה אנו יכולים לראות את פלאק, מסביב לשיניים והחניכיים. תחילה יש לצחצח את הפה הכי טוב שאנחנו יכולים לעשות  ולאחר מיכן מטפטים 2-3 טיפות על הלשון או לועסים את הכדור ומעבירים את הלשון בכל השיניים מהצד החיצוני ומצד הפנימי ואופס כפלא רואים חלקים עם צבע אדום וחלקים לבנים וזה מראה לנו היכן ניקינו והסרנו את הפלאק, והצבע האדום מעיד מקום שיש פלאק והמברשת לא נגע, זה מלמד אותנו איך לייעל ולצחצח נכון, אז שוב לוקחים את המברשת ומצחצחים את האזורים הצבועים עד שנעלמים, .לאחר מספר ימים שנעשה אותה בדיקה ,כך נלמד לתקן את צורת הצחצוח ולהסיר את הפלאק.

החומרים האלה אפשר להשיגם בכל רשתות פארם ושמם . 

DISCLOSING SOLUTION/TABLETS