איטום חריצים

מהם חריצים : הם חלק מהמורפולוגיה/צורת הטבעי במבנה השן בחלק הלעיסה שלהן, בין תלוליות השן של שיניים הטוחנות והמלתעות ,(מאין נהרות בין הרים). במטרתן לעזור ללעיסה ולטחינה המזון הבעיה היא שלעטים החריצים האלה לא מספיק אטומים ופתוחים  ומשמשים לחיידקים למקום לכנן ולגרום לעששת.
מהו איטום חריצים? פעולה שנועדה לסגור ולאטום את חריצי השן ולמנוע פגיעה של חיידקים והיווצרות של עששת.
איך זה מתבצע ? הפעולה נעשית ללא אלחוש, תחילה מנקים את האזור עם מברשת קטנה שמסתובבת וטבולה עם משחה במטרה לנקות היטב את האזור לפני ביצוע האיטום .לאחר הניקיון השן ,מורחים חומר בצבע שונה מהשן  לבן-צהוב-חום , ממרקם נוזלי החודר בקלות אל תוך החריץ שלאחר הקשייתו עם אור מיוחד הופך לחומר קשיח הממלא את החריץ ואוטם אותו. הנה סירטון המסביר ומדגים את הליך הטיפולי של איטום חריצים

  למי ומתי מבצעים איטום חריצים? מיועד אך ורק לילדים מכיוון שבן אדם בוגר שמופיע לבדיקה ולא התגלה עששת באזור הזה אין שום חשש שיתפתח בעתיד עששת באזור הנ"ל. ורצוי לבצע את האיטום מוקדם ככל האפשר כשמתגלה שהחריצים לא סגורים מספיק ויש חשש להיווצרות עששת. הגיל : מדובר כבר מגילי שש עד שתיים עשרה, מיד לאחר בקיעת השיניים לפי זמנן ומיקומן.
האם צריך לאטום כל השיניים שיש בהן חריצים? אין הצדקה רפואית לכך,מומלץ לעשות רק לשיניים שיש חריצים או חרירים שהסבירות של התפתחות העששת גבוהה, וזה יעשה לפי השיקול הרפואי בלבד.
מה אורך החיים של איטום חריצים? אטומים יכול לשרוד עשרות שנים אבל הרצוי שלפחות יחזיקו מעמד עד גיל 18 במידה שלא התפתח עששת באזור הזה סביר להניח שלא יקרה ושהסיכוי קלוש ביותר, בכל אופן ניתן לחזור לפעולה ללא חשש מכיוון שלא יגרם נזק בכלל .
האם איטום חריצים ימנע עששת בשן כולה ? האיטום מונע עששת רק באזור החריצים של השן ולא ימנע התפתחות של עששת בין השיניים בגיל בוגר .