טיפול שורש

כשמו הוא לטפל בשורש השן שנפגע בחלק הפנימי הקרוי מוך השן (כלי דם, ועצב) הטיפול נועד לנקות ולאטום את תעלות השורש כדי למנוע חדירת החיידקים לקצה השורש והתפתחות מוגלתית בלסת שמביא בסופו של דבר לאובדן השן. הטיפול מתבצע בתנאים סטריליים קפדנים עם שימוש בחומרי חיטוי שונים ובכלים דקים מאוד דומים למחטים בעוביים של עשיריות מילימטרים המאפשרים עבודה לאורך שורש השן עד לקצהו. כלים אלה היו פעם ידניים בלבד אבל היום הודות ההתקדמות התעשייתית שהביא לשיפורים בשיטות העבודה,והטיפול לרוב מתבצע היום בכלים ממונעים במהירות נמוכה מאוד המפשר להתגבר לרוב המכשולים כגון : תעלות ושורשים מכופפים, שבסופו של דבר גורם לעלייה באחוזי ההצלחה בטיפולי שורש. בשנת 2012  הושק בארץ פיתוח חדש של כלים גמישים ומתרחבים ומתאימים את עצמם לרוחב התעלה הנקראים SAF והביא את הכלי האידאלי שרק חלמנו עליו.

האלו מקרים צריך טיפול שורש?

  • עקב פגיעת של עששת במוך השן המביא לכאבים עזים ברוב המקרים.
  • עקב נמק מוך השן ,והתפתחות מוגלתית מסביב לחוד השורש בתוך הלסת שחלקם מתגלה עקב נפיחות וכאבים , ואחרים בבדיקה שגרתית ע"י צילום רנטגן וללא כאבים מקדימים
  • עקב טראומה או שבר השן , המלווה בכאבים ,המחייב שחזור רחב ע"י מבנה וכתר.
  • סיבה שיקומית לצורך תיקון בעיה אסתטי או ביצוע גשר המחייב הקרבת רבה של חומר השן הגורם לרגישות יתר בשן ,אי לכך מקובל ברוב המקרים לבצע טיפול שורש מקדים לפני השיקום.

מה יכול לקרות אם אני לא רוצה לעשות טיפול שורש?

במקרים שמוך השן נפגע ,הכאבים יתגברו ובסופו של דבר יופיע נפיחות בפנים שיחייב בשלב זה לרוב עקירת השן. במקרים שמוך השן לא פגוע  והשן מיועדת לקבל כתר, לפעמים נשקלת האפשרות להמר ולא לעשות טיפול שורש , שבמידה יידרש בעתיד כן לעשות טיפול שורש יבוצע בתנאים לא אופטימליים עם חדירה דרך הכתר , שיכול לגרום בסופו של דבר לכישלון של הטיפול .לשם כך רצוי לקבל את המלצת רופא השיניים מכיוון שכל מקרה הוא שונה.

איך מתבצע ההליך הטיפולי? תחילת הטיפול השן מורדמת כדי שהמטופל לא ירגיש כאב בזמן הטיפול.

לאחר מיכן ייפתח חלל גישה למערכת תעלות השורש הכולל סילק של עששת , הסרת שחזורים ישנים שמתחתיהם יכול להתגלות עששת, וקבלת שן מוכנה לטיפול.מומלץ הנחת סכר גומי המבודד את השן מחלל הפה, ומאפשר תנאים סטריליים ומבודדים מחיידקי הפה ומהרוק. בשלב הזה מתחיל למעשה את הטיפול שורש , שיש צורך לנקות את התעלות להסיר שארית מוך שן , חומר אורגני,וחיידקי,לשם כך משתמשים בפוצרים כפי שצוין למעלה ,בתחילה ידניים עד השגת גישה לקצה השורש שלאחר מיכן עם פוצרים ממונעים וגמישים.

כל הזמן במהלך הטיפול השן מחוטה עם חומרים שנועדו למטרה זו, שבסוף מתקבלות תעלות רחבות מספיק לאטימה עם חומר מילוי הנקרא גוטפרקה ומלט. והתוצאה הסופית היא לקבל שורשים נטולים חיידקים ואטומים כדי למנוע חדירת חיידקים מחלל הפה דרך תעלה בשורש השן אל תוך הלסת.

חומרי האטימה מכילים חלקים המתגלים בצילום ומאפשר לוודא שטיפול בוצע כראוי והגיעה לקצה השורש.

מה התופעות לוואי שלאחר הטיפול? יתר רגישות קלה, כאבים חזקים ונפיחות. וזה יהיה תלוי במצבה של השן והאזור לפני הטיפול, וגם מושפע מהליך הטיפול, הרוב הטיפול לא דורש לקיחת משחכי כאבים.

כמה פגישות דרוש לביצוע טיפול שורש? לרב רצוי לבצע את הטיפול בפגישה אחת שכך סיכויי ההצלחה גדולים יותר, אבל זה תלוי במצב השן לפני הטיפול ובמהלכו שלפעמים התנאים לא מאפשרים לסיימו בפעם אחת.

האם זה טיפול חד פעמי? אחוזי ההצלחה מגיעים ליותר מ 90 %  בטיפול הראשון , אי לכך יש מקרים שבמשך השנים יתגלה שהטיפול לא הצליח ויופיע תהליך מוגלתית שיחייב טיפול שורש חוזר , או כירורגי לשם הצלת השן. אי הצלחת הטיפול אפילו אצל רופא הכי מיומן לא קשורה לרוב ברופא המבצע את הטיפול אלה במורכבות מערכת התעלות שלא תמיד ניתן לגשת אליהם עם הכלים הקיימים היום.

האם טיפול שורש הוא סוף הטיפול לשן? לא מכיוון שטיפול שורש מבוצע בתעלות בשורשי השן וחומר אטימה מיועד למטרה זו בלבד ולא לשחזור השן. אי לכך לרוב יבוצע מבנה וכתר, כדי למנוע שבירת השן בהמשך.