הסרת-ניקוי אבנית

מהי אבנית ? אבנית השן היא הסתיידות רובד חיידקים/פלאק דנטלי עקב שקיעת הסידן שמקורו מהפרשת הרוק. היא נמצאת מסביב לשיניים בשולי החיבור בין השן לחניכיים. במיוחד בקרבת השיניים לאזורי יציאת הרוק, כגון שיניים תחתונות באזור הפנימי ובאזור שיניים טוחנות עליונות בחלק החיצוני.

צבע האבנית מגוון לבן-צהוב לחום-שחור עקב השפעה של ניקוטין, תה, קפה. וכול.

הסרת אבנית הוא הטיפול שיש בו חשיבות רבה, אבנית בחלל הפה ופלאק הם הגורמים העיקריים של בעיות השיניים ומחלת החניכיים.

מניעה: אפשר למנוע את היווצרותה ע"י היגיינה אורלית טובה, לאחר היווצרותה אין אפשרות להסירה בבית , אי לכך יש צורך לגשת למרפאת שיניים לשם כך . מומלץ לבצע  הסרת אבנית  פעם בחצי שנה יחד עם הבדיקה שגרתית.

נזק: אי הסרת אבנית תקופתית ,יגרום לנסיגת חניכיים מהירה ובלתי הפיכה שבסופו של דבר יפגע ברקמת התומכת של השן ,לתזוזה ולעקירת השן .

הליך הטיפולי: הסרת האבנית מתבצע הרוב עם מכשיר אולטרסוני שעל ידי תנודות בקצה המכשיר גורם להתפוררות האבנית בלי לפגוע בשן , בנוסף משתמשים במכשירים ידניים להסרת והחלקת השיניים לפי הצורך. בסוף הניקוי מחליקים את השיניים  עם מברשת קטנה  ומשחה. 

במקרים של כתמים ניתן לבצע התזה של מים ואבקה לשיניים באמצעות מכשיר פרופיג'ט המקנה ניקוי נוסף, הברקת שיניים ומניעת הצטברות של האבנית לזמן ממושך. הפרופיג'ט מוריד צבע של ניקוטין, קפה ותה.