מברשת שיניים ידנית

קודם כל נעשה סדר בבלגן ,מכיוון שהיום בנוסף למברשת הידנית, יש גם מברשת חשמלית ולכל קבוצה יש את המאפיינים הייחודיים משלה , וכמובן הגודל שונה אם המברשת מיועדת לתינוקות ,לילדים או למבוגרים.
אז נתחיל בצורת המברשת ואני אתייחס למברשת הידנית בלבד בפוסט הזה
אנחנו צריכים לבדוק שלושה מרכיבים של המברשת 1) הידית 2) ראש המברשת 3) והסיבים של המברשת ולכיוון הסיבים.

(1 הידית של המברשת צריכה להיות נוחה, ולהיות מותאמת לצורת האחיזה שלה, בכדי שנוכל לתמרן אתה, לאזורים השונים של הפה, ולזוויות השונות בזמן הצחצוח. בעבר הידיות של כל היצרניות היו ידיות שטוחות, שהיו פחות טובות ונוחות , להבדיל היום שכל היצרניות מנסות לייצר את המברשת, בצורה ארגונומי שתתאים כמה שיותר טוב לאחיזה ולצורת הצחצוח, וזה כולל תוספים של חלקי גומי למנהיים, המשפר את האחיזה של הידית. ובוודאי אורך הידית תלוי בגיל של המשתמש למשל לתינוקות שרק עכשיו בקעו להם את השיניים יש מברשת הנקראת אצבעון ,שההורה מרכיב לאצבע שלו וכך מנקה את השיניים של התינוק. האורך של הידית והגודל גדלים ומשתנים לפי הגיל, ידית יותר רחבה ככל שהגיל צעיר יותר, בכדי שהתינוק או ההורה לא יגרום פציעה בזמן הצחצוח והרוחב קטן והאורך עולה עם הגיל של המשתמש.
2) ראש המברשת . האורך של הראש צריך להיות תמיד קטן , זה מאפשר לנו לתמרן יותר טוב לכל אזור בפה. היחס הזה נשמר בכל המברשות השייכות לילדים, אבל לא כך אצל מבוגרים שניתן לקנות מברשת עם ראש של 5 ס"מ ואף יותר מזה , דבר שלא מומלץ בכלל. ככלל גם למבוגרים מומלץ גודל מברשת כשל הילדים . האורך של הראש המקסימלי המומלץ הוא כ-2.5 עד 3 ס"מ. בגלל זה " אני תמיד ממליץ למבוגרים לקנות מברשות של ילדים".
ג) הסיבים של המברשת. ההמלצה הגורפת היא תמיד לקנות מברשת עם סיבים רכים מכיוון שאנחנו צריכים לצחצח בעיקר, את האזור החיבור בין לשן לחניכיים , ואנחנו לא רוצים לפצוע את החניכיים. אין להשתמש במברשות עם סיבים בינונים או קשים שהם גורמים נזק עצום. אני מדגיש שהמומלץ הוא סיבים רכים. קיימים גם סיבים רכים במיוחד שאלה מומלצים לאחר טיפול חניכיים או השתלות שיניים. את המברשות של ילדים תמיד מייצרים אותן עם סיבים רכים ולא משנה לאיזו גיל. אז ככלל למבוגרים רצוי לקנות מברשת של ילדים מכיוון שגם גודל הראש של המברשת ואיכות הסיבים הם הרצויים ביותר. דבר חשוב שלא ביכולתנו לבדוק הוא האיכות של הסיבים וצורתם,  שהם צריכים להיות מעוגלים בקצה בכדי לא לפגוע בחניכיים. וזה ניתן רק לבדוק במיקרוסקופ אז לנו כלקוחות נשאר לנו רק להסתמך על מה שממליצים לנו כרופא שיניים ע"י החברות או החוקרים . בדבר האחרון שיש להתייחס הוא למספר השורות של הסיבים הפרמטר הזה מתייחס לרוחב ראש המברשת אז ככלל מומלץ 3 שורות של סיבים לאורך ראש המברשת. אז שוב ההמלצה היא מברשת של ילדים שבעצם כולל את כל הפרמטרים המומלצים ומה שמקובל לומר מברשת מס 30  שמתייחס (3ס"מ *3 שורות)
כיוון הסיבים. בפרמטר הזה גם יש אמון סוגים וצורות . אני אתייחס רק לשתי קבוצות העיקריות.
סיבים ישרים או סיבים אלכסוניים של 45 מעלות. וזה יהיה תלוי בצורת הצחצוח שלנו ,האם אנחנו מניחים את המברשת ב 45 מעלות בכדי שייכנס באזור החיבור של השן והחניכיים, אז אנחנו צריכים סיבים ישרים, וזאת השיטה שאנחנו מלמדים איך לצחצח. לאור העובדה שרוב האוכלוסייה לא מצחצחת ככה, החברות היצרניות ניסו להטות את הסיבים שאלה יהיו ב 45 מעלות, ברגע שהמשתמש מניח את המברשת ב 90 מעלות כלפי חזית השן, אז הסיבים האלכסוניים ייכנסו מאין ברירה לאזור המיועד לצחצוח. קיימים גם שילובים ביניהם או עם קצה עגול וחלק ישר אבל אין בהכרח מועיל במשהו.גם קיימים עם קצוות של גומי המתיימר לעשות עיסוי בחניכיים גם לא הוכח מדעית את יעילותם.
אז כסיכום לפי הגילאים קיימות מברשות שונות בשלבים שונים שצריכות להיות כולם עם סיבים רכים וניתן להשיג אותם אצל מספר חברות למשל אורל בי, ג'ורדן, כולגייט,  סנסודיין ועוד

תינוקות עד גיל שנה עם מעט שיניים , מברשת אצבעון
תינוקות גיל שנה-שנתיים שעדיין לא בקעו את כל השיניים הראשונות מברשת שלב 1
תינוקות שלוש-חמש מברשת שלב 2
ילדים גיל שש-תשע מברשת שלב 3
ילדים גיל תשע-שתיים עשרה שלב 4 או ג'וניור
ולאחר מיכן מעל גיל 12 מברשת לילדים
למבוגרים מומלץ גם מברשת ילדים מס 30#

 

       

מברשות לצעירים ומבוגרים כאחד אפשר גם להישג אותן במרפאותיי כשרות למטופלינו 2 ב 15 ש"ח