הבהרת שיניים

 

הבהרת (הלבנת) שיניים היא שיטת טיפולית שמטרתה היא לשנות את גוון השיניים ליותר בהירות , אי לכך נכון לומר הבהרת שיניים ולאו הלבנת שיניים מכיוון שלא מלבינים את השיניים. לפני שנדון על שיטות יתרונות או חסרונות יש צורך להכיר את מבנה השן והגורמים המשפעים על שינוי גוון השן שלנו.

 כותרת השן מורכבת מאימייל/זגוגית בחלק החיצוני, שהיא שקופה ומורכבת ממינרליים, ומתחתיה החלק הנקרא דנטין שהוא צהבהב במורכב מחומר מינרלי ומחומר אורגני .

מה גורם לשינוי הגוון? בחלק החיצוני זגוגית השן לא אטומה לגמרי, מזון כגון קפה, תה, יין , קולה,  וכמובן הכוכב הניקוטין, מכתימים את הזגוגית, ונוסף שחיקת הזגוגית במשך חיינו שיכול להישחק מעל 50% , ותיגרום להשתקפות  רבה יותר של הדנטין. השינוי בחלק הפנימי של השן  בדנטין שהוא מתעבה עם השנים והופך ליותר צהוב .השילוב בין כל הגורמים נותן תוצאה כשאנחנו יותר מבוגרים השיניים יותר צהובות. וזה נכון.

אבל יש מקרים שהשיניים בקעו עם גוון מוכתם בהיר ,חום אבל אלה גורמים שהשפיעו בשלב התפתחות של השן בלסתות טרם בקיעתם ולא משתנים עם השנים , במקרים אחרים ששן בודדת שינתה את צבעה עקב טראומה או טיפול שורש הפתרון יבחן לגופו של המקרה האם הבהרת פנימית של השן או שחזור ע"י ציפוי או כתר עדיפה  יותר

האם אפשר למנוע את שינוי הגוון? האמת כמעט שלא , רק למעט ככל האפשר בגורמים החיצוניים כמו מזון או ניקוטין כי הגורמים הקשורים לשן הם תהליכים טבעיים בלתי נמנעים ואיננו יכולים להשפיעם.

שיטות להבהרת שיניים . תרם יישום כל שיטה יש צורך להסיר את הגורמים החיצוניים שהשפיעו על מראה ושינוי הגוון של השיניים ,וזה נעשה ע"י ניקוי/הסרת אבנית עם שימוש במשחות או התזת אבקת/מים לשיניים ומטרה להשאיר אותם נקיות. רק אז אנחנו יכולים לראות מה הגוון של השיניים שיכול להיות שונה משן לשן (למשל הניבים תמיד צהובות יותר מהשיניים החותכות באופן  טבעי לאחר בקיעתן).

  • תכשירים שונים הנקנים באופן חופשי ומסחרי.
  • הבהרת ביתית בפיקוח רופא שיניים
  • הבהרת המבוצע ע:י רופא שיניים במרפאה

1) לגבי הקבוצה ראשונה רוב החומרים שנמכרים באופן חופשי גרמים לשחיקה ולנזק יותר גדול לשיניים ולהופעה של יתר רגישות בשיניים (משחות שיניים), כולל גם אלה בייצור עצמי בבית.

2) בקבוצה השנייה היא שיטה מקובלת כבר עשרות שנים ע"י שימוש בסד שהוכן מראש ע"י רופא השיניים, שבתוכו מניחים ג'ל על בסיס CARBAMIDE PEROXIDE

חומר דומה למי החמצן לא יציב ,בצורה גלי שחייב להיות במקרר עד שימושו. לאחר הנחת הסד עם החומר על השיניים למספר שעות ביום או לכל הלילה ,במשך 14 יום גורם להבהרת גוון השיניים ולתוצאה המיוחלת.

בקבוצה השלישית מבוצע במרפאה ע"י שימוש בחומר בריכוז גבוה מאוד עם הקרנת אור בתדרים שונים,

המגביר את פעולת הבהרת של החומר הפעיל ולאחר כ 90 דקות מקבלים שיניים בהירות יותר .

יתרונות: בשיטות בפיקוח רופא השיניים יש שימוש בחומרים שהוכיחו את יעילותם וללא גרימת נזק לשיניים. שיטה הביתי פשוטה ליישום ע"י כל מטופל , והתוצאה דומה לזו של המרפאה. השיטה במרפאה מהירה לאומת הביתית.

חסרונות: תכשירים מסחריים או ייצור ביתית גורמים לרוב נזק רב ובלתי הפיך ואין פיקוח רפואי. שיטה במרפאה יקרה יותר דורש לפחות פגישה של 90 דקות עם פה פתוח. אסורה מתחת לגיל 18 . משפעיה על חומר שן בלבד , לא פועל על שחזורים  או כתרים קיימים . לא ניתן להשתמש בשחיקה קיצונית של הזגוגית ולא משפר מראה בחשיפת שורשים  עקב נסיגת חניכיים  .אין להשתמש בנוכחות עששת שיכול לגרום לנזק בשן.

יש צורך לתיאום ציפיות לפני הטיפול מכיוון התוצאה המצופה לא תמיד ניתנת להשיגה.

צריך להדגיש גם שהבהרת  שיניים  היא לא חד פעמי ויש צורך בתחזוקה ביתית כל השנים.

עישון ומאכלים שונים מקטינות את הצלחת הטיפול לאורך זמן.