גז צחוק

זה גז חמצן דו-חנקני, נייטרוס אוקסיד (NITROUS OXIDE)  הקרוי בשם "גז צחוק" נוסחת הכימית N2O. בשימוש ברפואה מעל 150 שנה , שימש כחומר מרדים בניתוחים בתחילת דרכו, וגם במסיבות של עשירים אז, ובעקבות הרגשה ריחוף ושמחה, וכהאנשים היו שואפים אותו היו צוחקים , גרם להיקרא "גז צחוק". אופן הפעולה של הגז דומה לזה של החמצן ומתקשר באותו מקום וצורה לכדוריות דם האדומות שבדם וכך מובל לכל אזור הגוף. אי לכך כאן טמון סכנתו בשימוש ממושך ובריכוז גבוהה יכול לגרום לנזק מוחי בלתי הפיך, ואף למוות כפי שהיו במקרים שקרו לפני מספר שנים בפאבים כשנמכרו בלוני יום הולדת עם גז צחוק. הנזק נגרם עקב חוסר חמצן אי לכך הוא מותר לשימוש ולקנייה רק ע"י צוות רפואי שעבר הכשרה לשם כך ,ומחייב שימוש עם מערכת המערבבת את גז הנייטרוס עם חמצן, ברגע שמוזרם יחד עם חמצן אין סכנה בשימושו. כל המערכות הרפואיות הקיימות בעלות וויסות של שסתומים חכמים בכדי להזרים את התערובת בצורה בטוחה והמנגנון מפסיק את הזרימה של גז הנייטרוקס בהעדר חמצן .

מה התחושה כששואפים את הגז? תחושה של נימול (עקצוץ) בידיים וברגליים, תחושה חמימות, תחושה נעימה מאין ריחוף, שמיעה רחוקה מהסביבה הקרובה, ורגיעה עמוקה גם נמנום, קושי לפקוח עיניים , 

או אפשרות לדבר, תחושה של דגדוג או פרפרים בבטן (עקב שיחררו ורגיעה של שריר הבטן ,היכול לגרום לבחילות או הקהות), אי לכך הטיפול מבוצע בצום או על בטן כמעט ריקה,וההשפעה המיוחלת היא חוסר תחושה של כאב עם רגיעה ונטרול של תחושת הפחד או חרדה  .

הליך הטיפול: הציוד המשמש לשאיפת גז צחוק הוא פשוט למדי. הוא מורכב מאספקה של גזים דחוסים בבלונים וממכשיר שמעביר את הגז אל המטופל דרך צינורת אל המסכה המונחת באף . 

באמצעות סיבוב כפתורים והפעלת מתגים יוצרים את התערובת המורכבת מתחמוצת החנקן ומחמצן ביחס המבוקש ,מד זרימת לחץ ביחסים של התערובת מאפשרים לבחור ולעקוב אחרי זרימת הגז. ונוסף שמים על אצבע מכשיר המודד את לחץ הדם ורמת החמצן בגוף.

יתרונות : השפעה מהירה תוך מספר דקות , הגורמת להרגעה ולשיכוך כאב. ניתן לשנות רמת הרגעה בכל רגע ע"י וויסות היחסים של הגזים. פינוי הגז מהגוף מהיר מאוד לאחר מספר דקות של הפסקתו והזרמת של חמצן בלבד,ולא נשאר עקבות שלו בגוף,רק לפעמיים נשארת הרגשה טובה של איי!!. חזרה של כל החושים ללא בעיה אי לכך אפשר לנהוג וללכת הביתה. השפעת החומר לא מזיק לשום איבר בגוף להפיך לאחר התקף לב ניתן לחולה בכדי להרגיע ולהקל על הכאבים. המטופל בהכרה מלאה ומגיב לסביבה.

חסרונות: תוספת לעלות הטיפול שמחושב כל 30 דקות ,חלק מאנשים אינם מרגישים בנוח עקב פחד לאיבוד שליטה, ההשפעה מושגת רק בנשימה/נשיפה דרך המסכה, אי לכך אנשים עם דרכי נשימה סתומים או הנושמים דרך הפה הגז לא משפיעה. כמו כן הסובלים מחלות בדרכי הנשימה לרוב לו מומלץ השימוש,  ציוד יקר,המחייב הנחת בלונים במרפאה ,ציוד שטופס מקום ומגושם דיו ,לא כל רופא שיניים עבר הכשרה ואינו בעל הציוד הנדרש, במקרים מסוימים תופעה של הזיות או של תרחישים דמיוניים ,לגבי הריון השימוש לא מומלץ עקב הרפיה שרירי הבטן והרחם שיכול להוביל להפלה או זירוז ולידה מוקדמת.