ציפויים אסתטיים בשיניים הקדמיות -LAMINATES

ציפויי שיניים כשמו הוא ציפויים , מאין קליפה דקה מאוד המיוצרת במעבדה ומודבקת בחזיתות השיניים הקדמיות שלא עברו טיפול שורש. לפני מספר עשורים הודות השיפורים בחומרים ובטכניקות המעבדתיות  הופיע פתרון אסתטי שמרני מאוד לאומת כתר, הנותן מענה למספר מצבים שונים באזור החיוך עם תוצאה אסתטי מצוינת וללא שינוי לאורך שנים רבות .

יתרונות אפשר לבצע על שיניים חיות (שלא עברו טיפול שורש) , ניתן לתקן בעיות של צבע, גודל , צורה , שחיקה, מרווחים , צפיפות, ותיקוני סגר . הסרת מינימלית של חומר שן של כ 0.5 מ"מ רק בחזית השן ולא בעקפה כמו בכתר. אסתטיקה ברמה גבוה מאוד ללא שינוי במשך השנים ,וללא כתמים ,באזור קו החיוך בשיניים הקדמיות, ידידותית ביותר לחניכיים שלא גורם לנסיגתן.

חסרונות  עלות גבוהה מאוד לפחות 50% יותר מכתר. מחייב ביצוע של  8-6-4 שיניים בו זמנית תמיד בזוגות.

 טכניקה יישום עדינה ומורכבת הדורשת מיומנות רבה הן מרופא השיניים והן מהטכנאי במעבדה. שימוש בדבקים  יקרים וייעודים למטרה זו בלבד.

תהליך עבודה

  • ביצוע השחזות החזיתות תחת הרדמה, לקיחת מטבעים ושליחתן למעבדה ,ביצוע ציפויים זמנים.
  • לאחר קבלת הציפויים ומדידתם ,ביצוע הדבקתם.

סוגים שונים של ציפויים

ציפויי חרסינה: הכי נפוץ בשימוש מעל 95 %. הוכח את יעילותם עשרות שנים. המאמר לעיל מתייחס לציפויים האלה.

ציפוי לומינר/  לפני  מספר שנים הופיע טכניקה בת של הציפוי חרסינה המכונה ציפוי לומיניר שדגלה היה ציפוי בעוביים של 0.2 מ"מ המודבקים לחזיתות השיניים כמעט ללא צורך בהשחזה או הקרבת חומר שן. היא פותחה בארה"ב 

יתרונות : תוצאה אסתטי מצוינת כמעט ללא הסרת חומר השן. ללא צורך ואלחוש כלל. עובי הציפוי כ 0.2 מ"מ  כמעט שלא מורגש ההבדל. טכניקה פשוטה ליישום במרפאה

חסרונות  עלות גבוהה מאוד עד פי שלוש של כתר או פי שניים מציפוי חרסינה. צורך לשלוח את המטבעים לארה"ב לשם ביצוע במעבדה היחידה בעולם אי לכך עלותן  כשל מחירי שבארה"ב . דורש דבקים ייחודים של אותו חברה. מחייב לכלול את כל השיניים ולא רק של קו החיוך .  טכניקה הדבקה מסורבלת. צורך בסוכן מתאם בארץ לצורך שליחתה לחו"ל . מורשים ללבצע אותה רק רופאים שעברו את קורס מטעם החברה שהוא יקר מאוד אי לכך לא זכה בשימוש רחב כמו ציפויי חרסינה. עקב שיטה ללא הקרבת חומר שן תוצאה אסתטי לא תמיד מתאימה לכל מקרה.