תותבות

תותבת היא תחליף מלאכותי לחוסר שיניים. החל משן אחת ועד חוסר שיניים מוחלט. ומתחלק לשתי קבוצות עיקריות. הראשונה מחוסר שן אחת עד קיום של שן אחת וקרוי תותבות חלקיות , והקבוצה השנייה מחוסר שיניים מוחלט שלפחות בלסת אחת והן התותבות השלמות.

התותבות הן בשימוש ברפאות השיניים עשרות שנים אבל היום הודות השתלים דרישתם פוחתת יום יום.

למי מתאים.? האמת מתאים לכל מקרה שיש חוסר שיניים,למטופלים שאיבדו חלק מהשיניים או את כולם במשך השנים ולא ניתן לבצע שיקום קבוע ע"י גשרים או שתלים שזה הטיפול הרצוי והמומלץ .מתאים במצבים  שבריאות המטופל ,איכות וכמות העצם או סיבה תקציבית לא ניתן לבצע טיפול אחר.

האם זה תחליף עולם לשיניים, האם כדאי לעקור את כל השיניים ולעשות תותבות? לא ולא. התותבות הן תחליף לחוסר שיניים ולא צריך לקבל את רושם המוטעה שהם תחליף לשיניים הטביעות. , אי לכך לא מומלץ לעקור שיניים תקינות וללא בעיות חניכיים כדי לבצע תותבות.

יתרונות: פתרון מצוין למחוסר שיניים ,מחזיר את תפקוד של מערכת הלעיסה ,מחזיר פונטיקה ואסתטיקה של בן אדם שאיבד את השיניים .פתרון זול לאומת השתלות שיניים ומהיר. פעולה לא פולשני.

חסרונות : התותבות מונחות על החניכים שהן לא מיועדות לקבל לחצים של הלעיסה אי לכך גורם לספיגה של עצם הלסת ונסיגת החניכיים ,ומערער את יציבות ונוחות השימוש בתותבות במשך השנים וכשהמצב מחמיר עד כדי קושי רב בשימוש בתותבות, התותבות נוטות לזוז במיוחד את התחתונה ,לא ניתן לאכול כל סוגי המזונות, לעיטים קרובות  או ובכל ארוחה ,אוכל נכנס מתחת לתותבת המצריך את הניקוי בזמן או מיד לאחר הארוחה .בתותבת עליונה המכסה את רוב החייך יש איבוד של הטעם עקב כיסוי הבלוטות הטעם.

איזה סוגי חומרים משתמשים בייצור התותבת?: השיניים הם תמיד מחומר פלסטי בשם אקריל. השיניים מונחות לרוב גם על אותו חומר אקרילי אבל בצבע ורוד/אדום המדמה את החניכיים ,כבסיס בתוך הפלסטי לעיטים קרובות מוסיפים שלד מתכתי לחיזוק התותבת. בתותבות חלקיות יש ווים המחבקים את השיניים הקיימות בעבר היה רק מתכתיים הנראה לא יפה בזמן דיבור או חיוך , בכדי לשפר את המצב האסתטי בשנים האחרונות הופיעו חומרים שונים הנותן גמישות המאפשר להחליף את הוו המתכתי בוו מפלסטי . ניתן גם לשלב שיקום של תותבת עם כתרים או שתלים עם חיבורים מדויקים המבטל את קיומם של הווים ומשפר מאוד את האחיזה ואסתטיקה של השיקום.