סינדרום עששת בקבוק-עששת דוהרת- עששת הילדות המוקדמת.

כל השמות האלה ממחישים מצב של עששת  שתוקפת את השיניים בגיל צעיר מאוד ,די תוקפנית ומהירה ההורסת הרבה שיניים בבעת אחת. העששת היא לו שונה מהעששת אצל מבוגרים והיא קשורה לאותם חיידקים של פלאק  אבל יש מאפיינים ייחודים רק לה. בדרך כלל תוקפת בגיל שנתיים עד גיל שש  שכבר מחייב הרדמה כללית בכדי לטפל בפעוט או ילד.

מה הסימנים: בהתחלה כתמים לבנים שמופיעים בשיניים, לאחר מיכן הכתמים הופכים ליותר צהובים ומתחיל התפוררות השיניים המאפיין הייחודי הוא שמתפתח באזור צוואר השן ומשם מתקדם עד התפרקות כותרת השן מהשורש ,עם הופעה של כאבים , מוגלה וכול.

למה היא רק מופיעה אצל תינוקות?: תינוק שנולד הוא נטל פלאק  ונטול מחיידקים המייצרים את הפלאק הדנטלי ,כך הוא יוצא לעולם , אבל ההורים ללא כוונה ובלי לשים לב מעבירים את החיידקים לתינוק. דרך נשיקות על השפתיים , שימוש באותה כפית שההורה טועם את האוכל ולאחר מיכן מאכיל את התינוק , או שהוא מדגים לתינוק כמה טעים ולאחר ליקוק הכפית,  מאכיל את התינוק , ולא נשכח מוצצים שנופלים לרצפה וההורה שם בפה שלו כדי לנקותו ולאחר מיכן נותן לתינוק, ויש כאלה שטועמים את בקבוק החלב כדי לבדוק האם הוא לא חם מידיי, כך או כך התינוק מקבל את זני החיידקים מההורים. אבל כל עוד שאין שיניים אין לנו בעיה , לאחר בקיעת השיניים מתחיל הסיכון של עששת בשיניים.

עששת בקבוק נגרמת עקב שתי סיבות עיקריות שהן: 1)היעדר צחצוח וניקיון שיניים לאחר בקיעת השן הראשונה, 2) ללכת לישון בלילה לאחר שתייה ממותקת ,כולל חלב שמכינים או חלב אם .

  • היעדר צחצוח שיניים .ברגע שהשן הראשונה בוקעת יש כבר צורך לצחצח או לנקות אותה. אפשר עם גסה לנקות את השן הבודדת אבל יותר טוב שימוש ב מברשת אצבעון  וזה עושים בלי משחה , ובעיקר חייבים לעשות בלילה עקב הפרשה פחותה של רוק לאומת היום הנותן לחיידקים סביבה טובה להתפתח ולתקוף את השן.
  • כל שתייה ממותקת תגרום נזק עצום לשיניים ,כולל חלב שמכינים או חלב אם שהם עשירים בסוכר הקרוי לקטוז, התופעה שהתינוק נרדם במיטה עם בקבוק תוך כדי שתייה חלב או מתוק הוא הגורם הדומיננטי בנזק של עששת בקבוק . אם התינוק רוצה מאוד בקבוק אפשר רק בקבוק מים.
  •  

 

כללי ברזל שיש לשמור כדי למנוע עששת בקבוק /דוהרת /עששת הילדות המוקדמת

  • לאחר בקיעת השן הראשונה להימנע מלתת או להניק  בלילה
  • לא להרדים את התינוק עם בקבוק חלב או ממותק, מותר רק מים
  • יש צורך לצחצח את השיניים עם מברשת אצבעון  לאחר בקיעת השן הראשונה
  • ללא משחה  עד גיל שנתיים ,תינוקות לא יודעים לירוק ובולעים את המשחה
  • לאחר שנתיים אפשר עם משחה
  • ברגע שיש חשד לפנות לייעוץ ייתכן שאפשר לתפוס את הביעה בשלב מוקדם .
  • . יש חשיבות לתת לילד תחילה שיעשה בכוחות עצמו את הצחצוח  ולאחר מיכן ההורה צריך להשלים את הפעולה. דומה לפעולה המקלחת אפשר לתת לילד להשתעשע ולשחק ולאחר מיכן ההורה משלים את פעולת הניקיון , זה מתייחס גם על פניית הורים "הילד שלי לא מצחצח שיניים" האם הייתם נותנים לילד לא להתקלח יום??ברור שלו , הכול תלוי בהסבר ובשכנוע אבל אין לוותר על צחצוח יומי שיגרום בסופו של דבר נזק עצום במעט זמן , שיחייב לפעמים הרדמה כללית לצורך טיפול שיניים.

.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *